+48 74 836 50 01 sunevg@op.pl
Kamionki 66, 58-250 Pieszyce

Nasza okolica

Tutaj zamieszczamy miejsca warte obejrzenia
12
Sty

Tama w Zagórzu Śląskim

Dziś zachęcamy do odwiedzenia kolejnego pięknego miejsca w naszej okolicy, które jest szczególnie warte uwagi. Kamienna tama w Zagórzu Śląskim to jeden z najciekawszych obiektów Gór Sowich. Monumentalna, widoczna już z drogi w Lubachowie i często do niego mylnie zaliczana, administracyjnie należy do Zagórza Śląskiego.

Jest celem wycieczek od rekreacyjnych po sportowe. W pogodne dni tłumnie oblegana przez poszukiwaczy pięknych widoków. Z tamy może skorzystać każdy bez względu na wiek. Na dzieci trochę trzeba uważać, od strony jeziora zamiast kamiennego muru, droga jest zabezpieczona barierką. Do zapory można dojechać z dwóch stron – jadąc od Lubachowa w stronę Michałkowej, wspinając się zygzakowatą trasą na wzgórzu lub od Michałkowej w stronę Lubachowa, krętą drogą wokół jeziora. W dni wolne od pracy i święta, gdy pogoda dopisuje, należy się przygotować na problemy z zaparkowaniem samochodu.

Projekt zapory powstał na początku wieku XX ze względu na liczne powodzie, które atakowały wówczas Sudety. Budowana przez cztery lata, została oddana do użytku w 1917 roku. Jej parametry to: 230 metrów długa, u podstawy szeroka na 29 metrów, wysoka na 44 metry. Tama w Zagórzu Śląskim oprócz tego, że jest zabytkiem techniki, dzięki któremu można kontrolować przepływ wody, to przede wszystkim punkt turystyczny, punkt widokowy, jak również trakt łączący dwa przeciwległe wzgórza, co umożliwia i uatrakcyjnia turystykę pieszą i rowerową. (tekst pochodzi z portalu Aktywne Góry Sowie)

Zwiedzanie tamy jest bezpłatne.


W pobliżu tamy znajduje się zabytkowy zamek Grodno.

Zamek Grodno

To też może Cię zainteresować
Grzyby - Góry - zdjęcie z freepik.comGrzyby - Góry - zdjęcie z freepik.com
Gdzie na grzyby w Górach Sowich?
8 minut od Ciebie – Malownicza wędrówka górska – ścieżka sentymentalna z wodospadem
Kłodzko jakiego nie znacie
Sztolnie w Walimiu