Tama w Zagórzu Śląskim
Dziś zachęcamy do odwiedzenia kolejnego pięknego miejsca w naszej okolicy, które jest szczególnie warte uwagi. Kamienna tama w Zagórzu Śląskim to jeden z najciekawszych obiektów Gór Sowich. Monumentalna, widoczna już z drogi w Lubachowie i często do niego mylnie zaliczana, administracyjnie należy do Zagórza Śląskiego.
Jest celem wycieczek od rekreacyjnych po sportowe. W pogodne dni tłumnie oblegana przez poszukiwaczy pięknych widoków. Z tamy może skorzystać każdy bez względu na wiek. Na dzieci trochę trzeba uważać, od strony jeziora zamiast kamiennego muru, droga jest zabezpieczona barierką. Do zapory można dojechać z dwóch stron – jadąc od Lubachowa w stronę Michałkowej, wspinając się zygzakowatą trasą na wzgórzu lub od Michałkowej w stronę Lubachowa, krętą drogą wokół jeziora. W dni wolne od pracy i święta, gdy pogoda dopisuje, należy się przygotować na problemy z zaparkowaniem samochodu.
Projekt zapory powstał na początku wieku XX ze względu na liczne powodzie, które atakowały wówczas Sudety. Budowana przez cztery lata, została oddana do użytku w 1917 roku. Jej parametry to: 230 metrów długa, u podstawy szeroka na 29 metrów, wysoka na 44 metry. Tama w Zagórzu Śląskim oprócz tego, że jest zabytkiem techniki, dzięki któremu można kontrolować przepływ wody, to przede wszystkim punkt turystyczny, punkt widokowy, jak również trakt łączący dwa przeciwległe wzgórza, co umożliwia i uatrakcyjnia turystykę pieszą i rowerową. (tekst pochodzi z portalu Aktywne Góry Sowie)
Zwiedzanie tamy jest bezpłatne.
W pobliżu tamy znajduje się zabytkowy zamek Grodno.