+48 74 836 50 01 sunevg@op.pl
Kamionki 66, 58-250 Pieszyce

Nasza okolica

Tutaj zamieszczamy miejsca warte obejrzenia
07
Cze

8 minut od Ciebie – Malownicza wędrówka górska – ścieżka sentymentalna z wodospadem

Jest to bardzo malownicza wędrówka po górach – doskonała dla całej rodziny, choć momentami nie jest łatwy. Możemy podziwiać przepiękny wodospad oraz przejść przez kładkę nad rzeką. Przejście zajmuje ok 30 -35 min.

Jak powstała ścieżka?

Przygotowało ją Stowarzyszenia Wielka Sowa skupiające ludzi działających na rzecz promocji i ożywienia gospodarczego rejonu Gór Sowich. W 2013 roku, przy współpracy z Nadleśnictwem Świdnica i dzierżoniowskim aresztem śledczym. Nadleśnictwo wykonało mostek przy kaskadzie wodnej – w jednym z najciekawszych miejsc trasy. Aresztanci pomagali w wyprofilowaniu ścieżki.

Podłoże geologiczne


Warto dodać, że krajobraz jest tutaj wyjątkowo skalisty, na odcinku ok 150 m skałki gnejsowe tworzą charakterystyczną grań a pojedyncze filary skalne sięgają kilku metrów wysokości. Istniała tutaj kopalnia Wilhelm, założona w 1888r. oraz wydrążony rok później szyb Hermann, poniżej zakrętu drogi. Kopalnia, jak wiele innych w tym rejonie, eksploatowała srebronośną galenę tkwiącą w żyłach barytowych. Od szybu Hermann odchodziły boczne chodniki o łącznej długości 250 m oraz istniały także dwie krótkie sztolnie poziomu drugiego, po których zostały zapadliska w skarpie powyżej drogi.

Gdzie znajduje się ścieżka?

To miejsce jest oddalone zaledwie 650m od Wilininaki – spacer do niego zajmuje około 8 minut. Górska ścieżka sentymentalna znajduje się powyżej „Czarnego Rycerza”. Liczy sobie długości około 1 kilometra. Ścieżka ma kilka miejsc niebezpiecznych, dlatego trzeba zabrać wygodne obuwie. Przechodzi się po drewnianym mostku w pobliżu kilkumetrowego wodospadu.
Początek ścieżki znajduje się przy małym parkingu, na pierwszym zakręcie powyżej „Czarnego Rycerza” i „Muchomorka”,  Przy początku ścieżki widoczny jest znacznik na mapie.
Ścieżkę trzeba zaliczyć żeby zdobyć odznakę „Znam Góry Sowie”  skąd pochodzi większość informacji.

 

Zdjęcie pochodzi z portalu polska-org.pl
To też może Cię zainteresować
Grzyby - Góry - zdjęcie z freepik.comGrzyby - Góry - zdjęcie z freepik.com
Gdzie na grzyby w Górach Sowich?
Kamionki – zobacz otaczające nas piękno natury – obszar natura 2000
Kłodzko jakiego nie znacie
Sztolnie w Walimiu